Bezpieczne lato
Autorem artykułu jest Mira Ulowska
Zbliża się lato. Wkrótce wyjedziemy na wakacje. Zapomnimy o codziennych troskach, będziemy beztrosko spedzać czas. Łatwo wtedy zapomnieć o tym, co wydaje się oczywiste. Spróbujmy jednak pamiętać o tym, aby zbyt mocno nie oddalić się od rzeczywistości.
Aby wakacje były bezpieczne, aby nie trzeba było żałować, że nieroztropne zachowanie stało się przyczyną bólu i zmartwienia, należy przestrzegać pewnych zasad.
Oto niektóre z nich:
- Nie kąpiemy się w miejscach do których czystości nie mamy przekonania - latem
łatwo zarazić się świerzbem, drożdżycą i innymi chorobami skóry. Po każdej kąpieli, tak w morzu jak i rzece, jeziorze czy basenie, należy wziąć prysznic.
- Uważajmy, co i gdzie jemy. Latem często dochodzi do zatruć salmonellą.
Nie stołujmy się byle gdzie, nie kupujmy lodów w przydrożnych budkach i nie zabierajmy na plażę łatwo psujących się produktów.
- Plagą lata są użądlenia pszczół i os. Osoby uczulone na jad pszczeli nie powinny ruszać się z domu bez podręcznych środków: wapna, kardiamidu, hydrokortizonu lub środków antyhistaminowych.
- Wspomnieć należy też o unikaniu przypadkowych kontaktów seksualnych z przypadkowo poznanymi osobami. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że lato i czas relaksu sprzyja zawieraniu znajomości. Jeśli to zbagatelizujemy, możemy później gorzko żałować tego kroku, często przez całe życie.
- Zachowajmy umiar w opalaniu.
Najgroźniejszą konsekwencją zbyt mocnego opalania się jest powstanie czerniaka skóry. Dermatolodzy alarmują, że liczba zachorowań podwaja się co 10 lat, a sprzyja temu moda na opalanie.
Określono czynniki zwiększające ryzyko zachorowania:
- jasna, wrażliwa skóra łatwo ulegająca oparzeniu słonecznemu,
- dużo znamion na ciele,
- występowanie w najbliższej rodzinie czerniaka złośliwego,
- zbyt częste, intensywne opalanie.
Dlatego osoby z grupy ryzyka powinny zachować szczególne środki ostrożności, czyli:
- opalać się stopniowo, w ruchu, nigdy w południe, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze,
- stosować kremy i balsamy z filtrem, aby nie dopuścić do oparzenia skóry.
Preparat do opalania należy nałożyć obficie jeszcze przed wyjściem na słońce, szczególnie pierwszego dnia . W czasie plażowania trzeba go uzupełniać, gdyż może być miejscami usunięty przez ocieranie piaskiem, ręcznikiem, brodzenie po wodzie itp.
W przypadku cery delikatnej lub wrażliwej przez pierwszych kilka dni należy pobyt na słońcu ograniczyć do max. 15 minut, a potem można stopniowo wydłużać czas opalania.
Przebywając na plaży trzeba koniecznie chronić głowę za pomocą czapki lub kapelusza, szczególnie między godz. 12 a 16, kiedy to słonce jest najostrzejsze. Koniecznie też trzeba pić dużo wody mineralnej.
Miłego i zdrowego plażowania.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz